7 tipov, ako sa sťahovať s domácim miláčikom

Počas sťahovania sa často zabúda na domácich miláčikov. Aj pre nich je sťahovanie stresová situácia a niektorí to nezvládajú najlepšie. V tomto článku sa dozviete niekoľko tipov, pomocou ktorých uľahčíte sťahovanie vašim zvieratkam.

Blog_movex_ako sa sťahovať so psom

1.) Urobte si plán! Asi najdôležitejší krok pri sťahovaní všeobecne. Pri jeho tvorbe nezabudnite na to, že sa s vami bude sťahovať aj vaše domáce zvieratko. Cieľom je urobiť pre vášho miláčika sťahovanie čo najmenej stresujúcim zážitkom.

 

2.) Počas sťahovania sa snažte držať domáce zviera mimo „akcie“. To má hneď niekoľko dôvodov. Jedným je zníženie stresu a nepohodlia vášho miláčika. Druhým je, aby zvieratko neprekážalo pri samotnom sťahovaní. Pri prenášaní ťažkého nábytku sa veľmi ľahko môže stať, že sa domáce zvieratko pripletie pod nohy. Zranenie tak hrozí jemu i tým, čo sťahujú. Najvhodnejším riešením je nechať ho chvíľu u známeho, ktorý by sa o neho postaral. Ak takáto možnosť neexistuje, je potrebné vyčleniť pre zvieratko priestor, kde by sa mohlo zdržiavať, ale zároveň aby neprekážalo. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby malo dostatočné množstvo jedla a vody. Samozrejme je potrebné ho pravidelne kontrolovať.

 

3.) Tento bod trochu súvisí s tým predchádzajúcim. Ak nájdete niekoho, u koho môžete svoje domáce zviera nechať, opýtajte sa, či by sa o nich nemohli postarať 2-3 dni. Platí totiž zásada – najprv sťahovať byt alebo dom, až potom zviera. Chceme, aby zvieratko prišlo do čo najzariadenejšieho a najpripravenejšieho domova.

 

4.) Odvezte svoje zvieratko vo vlastnom aute. Prevoz v známom prostredí domáceho vozidla dokáže zredukovať stres vyvíjaný na zviera a je najvhodnejšou alternatívou. Takýto prevoz môže napomôcť k lepšej adaptácii na nové prostredie.

 

5.) Je veľmi dôležité dávať prvé dni po sťahovaní obzvlášť pozor. Aj dobre vychované domáce zviera sa v novom prostredí môže zatúlať a stratiť. Na neznámom mieste potom nemusí nájsť cestu naspäť.

 

6.) Nielen samotné sťahovanie je náročný a stresujúci proces pre vášho miláčika. Problémy môžu nastať aj prvé dni, či týždne po presťahovaní. Ak napr. necháte psov doma samých a idete do práce, môžu nadobudnúť pocit, že ich tam nechávate a idete „domov“ na staré miesto. Preto je dobré hneď po presťahovaní nechávať ich na pár hodín samotných, nech si zvyknú. Ľahšie sa tak adaptujú a budú pokojnejší, ak ich neskôr necháte doma samých dlhšie.

 

7.) Možno sa budete diviť, ale akváriové rybičky reagujú na sťahovanie veľmi zle! Preto je potrebné dáť na ne obzvlášť pozor. Sťahovanie rybičiek začína prípravou. 24 hodín pre sťahovaním ich prestaňte kŕmiť. Rybičky prežijú určitý čas bez jedla, nemusia však vydržať v obmedzenom a kontaminovanom plastovom vrecku. Plastové vrecko naplňte vodou iba do jednej tretiny, väčšie množstvo vody spôsobí, že vo vrecku nebude dostatočné množstvo vzduchu, ktorý by okysličoval vodu. Pri plnení použite vodu z akvária. Ale nakoniec aj pri všetkých týchto prípravách nemusí rybička zvládnuť dlhší presun. Preto je vhodné pouvažovať o jej darovaní, ak sa sťahujete ďaleko.