Čo robiť po presťahovaní – časť I.

Všetko máte presťahované, sťahovacia služba je preč a vy si konečne poviete, že si môžete oddýchnuť. Potom si však uvedomíte, že ešte stále nie je dobojované. Čakajú Vás ďalšie povinnosti, ktoré je nutné vybaviť. V tomto článku sa Vás budeme snažiť previesť krok po kroku čo robiť, ak už ste v novom.

blog_movex stahovanie

 

Výletný kufor

Byt máte plný krabíc a nábytku, ktorý nemusí byť nutne na mieste, ktoré sa Vám bude pozdávať najviac. Efektívne a pohodlné vybaľovanie súvisí s dôkladnou prípravou. V našom inom článku sme Vám priniesli niekoľko zlepšovákov pri sťahovaní. Niektoré môžete využiť aj tu. Ak ste sa inšpirovali predchádzajúcim článkom, tak máte pripravený „výletný“ kufor s najdôležitejšími osobnými vecami. Treba mať na pamäti, že prvé dni po presťahovaní nebudete mať prístup ku všetkému, vybaľovanie nie je záležitosť na jeden deň. Preto uvítate, ak budete mať nevyhnutné veci v jednom kufri alebo škatuli. Patria tu základne toaletné potreby, náhradné oblečenie či nejaké jedlo. Zbalíte si ho tak, že si jednoducho predstavíte, že idete na výlet alebo dovolenku.

 

Biela a čierna technika

Ak ste sa sťahovali aj s bielou technikou, tú potrebujete dať na miesto ako prvú. Chladničky a práčky totiž nie je možné zapojiť hneď po presťahovaní. Je nutné ich nechať v pokoji na svojom novom mieste niekedy aj 24 hodín pred tým, ako ich prvýkrát zapojíte do siete. Ak ich dáte na požadované miesto ako prvé, budete mať k nim aj skorší prístup. Netreba zdôrazňovať, že chladnička a mraznička sú spotrebiče, ktoré chcete mať schopné prevádzky čo najskôr. V zimnom období to isté platí pre čiernu techniku. Ak sa napr. televízor alebo domáce kino presunie zo zimného vonkajšieho prostredia do tepla Vášho nového bytu, môže dôjsť ku kondenzácii vody vo vnútri prístroja. Preto zapojením na prvý pohľad bezchybného zariadenia môže dojsť k jeho poškodeniu. Preto je potrebné nechať aj čiernu techniku nejakú dobu po sťahovaní v pokoji, aby sa teploty vyrovnali.

 

Nábytok

Ak sa Vám náhodou nebude pozdávať nové umiestnenie nábytku, môžete ho jednoducho presúvať aj sami. Najvhodnejšou pomôckou k presúvaniu ťažkého nábytku sú tzv. klzáky, ktoré sú na to priamo určené. Pýtajte sa na ne v najbližšom nábytkárstve, stoja niekoľko eur. Ak ku klzákom nemáte prístup, dá sa využiť aj nasledujúci trik. Starý nepotrebný koberec rozrežete na menšie kusy a tie umiestnite pod nožičky nábytku, mäkkou stranou nadol. Získate tak plochu so zníženým trením a navyše ochránite ako nábytok, tak aj podlahu pred poškriabaním. A posledné, čo chcete, je škoda vo Vašom novom paláci. Koberec je možné nahradiť inými vhodnými materiálmi (zimná bunda, staré džínsy) Ale pozor, aj presúvanie nábytku je potrebné pripraviť a naplánovať. Nechcete totiž, aby Vám v ceste zavadzali krabice a vrecia s vecami alebo že sa Vám už zmontovaný nábytok nevojde do dverí. Nezabúdajte, že ak chcete, naša sťahovacia služba nábytok presťahuje, umiestni a zmontuje. Tieto tipy platia, ak sa po našom odchode rozhodnete, že nábytok alebo spotrebiče chcete dodatočne presúvať sami.

 

Krabice

Biela technika odpočíva, nábytok je na svojom mieste. Čo ďalej? Môžete prejsť k vybaľovaniu krabíc a vriec. Už sme Vám písali, ako najlepšie krabice označiť a pobaliť ešte pred sťahovaním, aby ste v nich mali poriadok. Opäť platí, že príprava je kľúč k úspechu. Ako ďalšie si potrebujete rozvrhnúť a naplánovať, kam aké veci poputujú. Skrine, postele a iné úložné priestory sú na mieste a nič Vám už nebráni ich využiť a naplniť. Ako postupovať? Systematicky, jednu izbu po druhej a jednu krabicu po druhej. Na začiatok je najdôležitejšia kuchyňa a spálňa. Poradie ostatných izieb je už na Vás.

 

Ak už ste vybalený a teda oficiálne presťahovaný, môžete si vydýchnuť, už ste takmer na konci. Ale nevydychujte úplne, stále Vás čakajú rôzne povinnosti na úradoch. O tom však až v ďalšom článku.